Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska tajemnica betonu. Jak Panteon przetrwał 2000 lat?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski beton
Rzymski beton

Od 2000 lat ludzie zastanawiają się, w jakim sposób Panteon mógł przetrwać w nienaruszonym stanie, podczas gdy wiele innych budowli zniknęło. Jako architekt też się nad tym zastanawiałem.

Naukowcy w końcu przetestowali próbki konstrukcji betonowej i przeanalizowali je w laboratoriach. Wysunęli teorię, że Rzymianie wynaleźli zaawansowany proces wzmacniania betonu, bez potrzeby stosowania stalowych prętów zbrojeniowych, jakie mamy dzisiaj w naszych rozpadających się betonowych mostach.

Aby przetestować swoją teorię, naukowcy przygotowali partię rzymskiego betonu i wlali go do drewnianej formy, aż stwardniał. Następnie usunęli formę, celowo spowodowali, że rzymski beton popękał i wlali wodę do szczeliny, aby zasymulować deszcz. Ku ich zaskoczeniu odkryli, że beton „naprawił się” sam, wypełniając pęknięcie! Naukowcy odkryli, że starożytni Rzymianie faktycznie wynaleźli „gorącą mieszankę betonową”, która mogła się sama „leczyć”!

Technologia betonu rzymskiego, która została wreszcie odkryta przez naukowców w 2022 roku, jest obecnie opracowywana i włączana do nowoczesnych konstrukcji betonowych.

Tak, starożytni Rzymianie byli GENIUSZAMI, jeśli chodzi o wznoszenie konstrukcji betonowych. Panteon został zbudowany na cześć „Wszystkich Bogów”, a bogowie najwyraźniej dali Rzymianom sekret zbudowania budowli, która przetrwała 2000 lat!

Autor: Lawrence (tłumaczenie z języka angielskiego: Jakub Jasiński)
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów