Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska terakotowa zabawka

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska terakotowa zabawka
Rzymska terakotowa zabawka

Rzymska, terakotowa zabawka i butelka dla dzieci w jednym, w kształcie świni.

Według naukowców przedmiot mógł należeć do nowo narodzonej dziewczynki lub ciężarnej kobiety – zmarłej 2400 lat temu. Naczynie mogło służyć zarówno jako naczynie do picia, jak i grzechotka dla dziecka. Obiekt zapewne jest częścią kultury Messapów, którzy zostali podbici przez Rzymian w trakcie III wojny samnickiej (298 – 290 p.n.e.). Lud ten zamieszkiwał terytorium dzisiejszej Apulii.

Włoscy archeolodzy przedmiot znaleźli w 2013 roku w grobowcu w Mandurii, niedaleko Taranto we Włoszech. Przedmiot wypełniony był terakotowymi kulkami. W grobowcu znajdowały się szczątki dwóch osób, które zapewne były rodziną. Zgodnie z kulturą Messapów członków familii chowano razem.

W grobowcu natrafiono na 30 różnych obiektów, a w tym: dwie terakotowe figurki kobiety, trzy naczynia dla dziecka (w tym opisywana „świnka”), słoje, wazy, talerze. Żelazny nóż w grobowcu sugeruje, że pochowano mężczyznę, a tradycyjna waza – nazywana trozzella – że drugą osobą była kobieta.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów