Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska terakotowa zabawka

Rzymska terakotowa zabawka
Rzymska terakotowa zabawka

Rzymska, terakotowa zabawka i butelka dla dzieci w jednym, w kształcie świni.

Według naukowców przedmiot mógł należeć do nowo narodzonej dziewczynki lub ciężarnej kobiety – zmarłej 2400 lat temu. Naczynie mogło służyć zarówno jako naczynie do picia, jak i grzechotka dla dziecka. Obiekt zapewne jest częścią kultury Messapów, którzy zostali podbici przez Rzymian w trakcie III wojny samnickiej (298 – 290 p.n.e.). Lud ten zamieszkiwał terytorium dzisiejszej Apulii.

Włoscy archeolodzy przedmiot znaleźli w 2013 roku w grobowcu w Mandurii, niedaleko Taranto we Włoszech. Przedmiot wypełniony był terakotowymi kulkami. W grobowcu znajdowały się szczątki dwóch osób, które zapewne były rodziną. Zgodnie z kulturą Messapów członków familii chowano razem.

W grobowcu natrafiono na 30 różnych obiektów, a w tym: dwie terakotowe figurki kobiety, trzy naczynia dla dziecka (w tym opisywana „świnka”), słoje, wazy, talerze. Żelazny nóż w grobowcu sugeruje, że pochowano mężczyznę, a tradycyjna waza – nazywana trozzella – że drugą osobą była kobieta.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów