Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska willa w Marsali

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska willa w Marsali
Rzymska willa w Marsali

W północnej części parku archeologicznego Lilybaeum (Marsala, zachodnia Sycylia) znajdują się pozostałości po dużej rzymskiej willi. Budowla powstała na gruzach starszych obiektów i nie wykluczone, że willa powstać mogła po niszczycielskim trzęsieniu ziemi, które nawiedziło region w roku 365 n.e.

Willa składała się przedsionka, atrium otoczonego izbami czy triclinium (pokoju biesiadnego), w którym goszczono wpływowe osoby w regionie. Triclinium posiadało pięknie zdobioną mozaikę podłogową z centralnie umieszczonym triskelionem – symbolem Sycylii, który odnosił się do trzech wierzchołków wyspy. Willa posiadała także duży perystyl (ogród), otoczony kolumnami z wapienia.

Willa posiadała także prywatne termy z frigidarium, tepidarium i caldarium. Do łaźni prowadził pokój, na podłodze którego znajdowała się mozaika z psem i napisem cave canem („strzeż się psa”).

Obiekt znajduje się w Parco Archeologico di Lilibeo w Marsali (Sycylia).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów