Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska willa w Marsali

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska willa w Marsali
Rzymska willa w Marsali

W północnej części parku archeologicznego Lilybaeum (Marsala, zachodnia Sycylia) znajdują się pozostałości po dużej rzymskiej willi. Budowla powstała na gruzach starszych obiektów i niewykluczone, że willa powstać mogła po niszczycielskim trzęsieniu ziemi, które nawiedziło region w roku 365 n.e.

Willa składała się przedsionka, atrium otoczonego izbami czy triclinium (pokoju biesiadnego), w którym goszczono wpływowe osoby w regionie. Triclinium posiadało pięknie zdobioną mozaikę podłogową z centralnie umieszczonym triskelionem – symbolem Sycylii, który odnosił się do trzech wierzchołków wyspy. Willa posiadała także duży perystyl (ogród), otoczony kolumnami z wapienia.

Willa posiadała także prywatne termy z frigidarium, tepidarium i caldarium. Do łaźni prowadził pokój, na podłodze którego znajdowała się mozaika z psem i napisem cave canem („strzeż się psa”).

Obiekt znajduje się w Parco Archeologico di Lilibeo w Marsali (Sycylia).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów