Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski amfiteatr w Weronie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski amfiteatr w Weronie
Rzymski amfiteatr w Weronie

Rzymski amfiteatr w Weronie (północno-wschodnie Włochy) zbudowany został w roku 30 n.e., poza antycznymi murami miasta. Obiekt mógł pomieścić nawet 30 tysięcy osób i jest przykładem pięknie zachowanego rzymskiego zabytku.

Pomimo silnego trzęsienia ziemi w roku 1117 budowla stoi po dziś dzień. Konstrukcja nadal jest wykorzystywana do przeprowadzania wydarzeń kulturalnych m.in. koncertów operowych. Pierwotnie amfiteatr zbudowany był z białego i różowego wapienia, co uległo zmianie po wspomnianym kataklizmie, który zawalił większą część zewnętrznej konstrukcji.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów