Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski amfiteatr w Weronie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski amfiteatr w Weronie
Rzymski amfiteatr w Weronie

Rzymski amfiteatr w Weronie (północno-wschodnie Włochy) zbudowany został w roku 30 n.e., poza antycznymi murami miasta. Obiekt mógł pomieścić nawet 30 tysięcy osób i jest przykładem pięknie zachowanego rzymskiego zabytku.

Pomimo silnego trzęsienia ziemi w roku 1117 budowla stoi po dziś dzień. Konstrukcja nadal jest wykorzystywana do przeprowadzania wydarzeń kulturalnych m.in. koncertów operowych. Pierwotnie amfiteatr zbudowany był z białego i różowego wapienia, co uległo zmianie po wspomnianym kataklizmie, który zawalił większą część zewnętrznej konstrukcji.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów