Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski fresk ukazujący Herkulesa, Dejanirę i centaura Nessosa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski fresk ukazujący Herkulesa, Dejanirę i centaura Nessosa
Rzymski fresk ukazujący Herkulesa, Dejanirę i centaura Nessosa

Niezwykły fresk rzymski ukazujący Herkulesa, Dejanirę i centaura Nessosa. Malowidło zostało odkryte w tym roku w tzw. Domu Centaura (VI.9.5) w Pompejach.

Przedstawiona scena ukazuje moment, kiedy podróżujący Herkules ze swoją żoną Dejanirą spotyka nad rwącą rzeką centaura Nessosa, który proponuje przewieźć kobietę na swoim grzbiecie na drugą stronę wody. W pewnym jednak momencie centaur zaczął uciekać z kobietą, chcąc ją porwać. Następnie Herkules zastrzelił z łuku Nessosa.

Nessos przed śmiercią zdołał przekonać Dejanirę, że flakonik jego krwi wylany na szatę ukochanego spowoduje wieczną miłość męża do żony. Później, zgodnie z mitem, doprowadzi to pośrednio do śmierci Herkulesa.

Obiekt znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu (Włochy).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów