Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski fresk ukazujący Herkulesa, Dejanirę i centaura Nessosa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski fresk ukazujący Herkulesa, Dejanirę i centaura Nessosa
Rzymski fresk ukazujący Herkulesa, Dejanirę i centaura Nessosa

Niezwykły fresk rzymski ukazujący Herkulesa, Dejanirę i centaura Nessosa. Malowidło zostało odkryte w tym roku w tzw. Domu Centaura (VI.9.5) w Pompejach.

Przedstawiona scena ukazuje moment, kiedy podróżujący Herkules ze swoją żoną Dejanirą spotyka nad rwącą rzeką centaura Nessosa, który proponuje przewieźć kobietę na swoim grzbiecie na drugą stronę wody. W pewnym jednak momencie centaur zaczął uciekać z kobietą, chcąc ją porwać. Następnie Herkules zastrzelił z łuku Nessosa.

Nessos przed śmiercią zdołał przekonać Dejanirę, że flakonik jego krwi wylany na szatę ukochanego spowoduje wieczną miłość męża do żony. Później, zgodnie z mitem, doprowadzi to pośrednio do śmierci Herkulesa.

Obiekt znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu (Włochy).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów