Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski hełm z Guisborough

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski hełm z Guisborough
Rzymski hełm z Guisborough

W sierpniu roku 1864 na polu w Barnaby Grange, nieopodal miasta Guisborough w zachodnio-centralnej części Anglii, odkryto wyjątkowy hełm rzymski. Pierwotnie uważano, ze znalezisko ma anglo-saksańskie lub celtyckie pochodzenie.

Dopiero przekazanie obiektu do British Museum w 1878 pozwoliło dowiedzieć się, że artefakt jest datowany na III wiek n.e. i sięga czasów rzymskich. Obiekt odrestaurowano i wystawiono na ekspozycji. Zapewne hełm posiadał także napoliczniki, które jednak zaginęły. Na bokach hełmu widać małe dziurki, do których przymocowane były płytki metalu. Obiekt wykonany jest z brązu. Grzebień na froncie hełmu udekorowany jest dwoma wężami.

Wizerunek Marsa na froncie hełmu.
Autor: Prioryman, CC BY-SA 3.0

Obiekt jest zdobiony małymi grawerunkami rzymskich bóstw: Wiktorii, Marsa oraz Minerwy, na których wykonanie przeznaczono z pewnością kilka dni pracy. Co ciekawe, obiekt był odosobniony i został znaleziony daleko od jakichkolwiek innych rzymskich śladów obecności. Sugeruje to,   że rzymski żołnierz mógł hełm po prostu porzucić lub złożyć po odbytej służbie jako formę ofiary na cześć bóstwa. Nie do końca jasnym jest także czy pancerz wykorzystywany był w trakcie walki czy może jedynie w trakcie parad – hippika gymnasia.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów