Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski kanał dostarczający wodę do zamku w Turcji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski kanał dostarczający wodę do zamku w Turcji
Rzymski kanał dostarczający wodę do zamku w Turcji

Przy antycznym rzymskim zamku Zerzevan (południowo-wschodnia Turcja) znajdują się pozostałości po rzymskim kanale wodnym, który zaopatrywał w wodę 54 cysterny.

Zamek znajduje się na 124-metrowej skalistej górze. W czasach antycznych szczyt góry zajmował rzymski garnizon, który kontrolował całą dolinę oraz stanowił ważny punkt obrony przy konfrontacjach Rzymian oraz Sasanidów.

Obiekt powstał w IV wieku n.e. i używany był do VII wieku. Obejmował on obszar 6 ha i otoczony był murem liczący 1200 metrów.

Najbliższe źródło wody znajdowało się 8,5 km od zamku, tym samym sprowadzenie wody z tak dalekiego źródła, na takich terenach oraz w takim klimacie, po dziś dzień jest częściową tajemnicą dla naukowców. Głębokość kanału w niektórych miejscach wynosiła 1,5 m.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów