Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski kanał dostarczający wodę do zamku w Turcji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski kanał dostarczający wodę do zamku w Turcji
Rzymski kanał dostarczający wodę do zamku w Turcji

Przy antycznym rzymskim zamku Zerzevan (południowo-wschodnia Turcja) znajdują się pozostałości po rzymskim kanale wodnym, który zaopatrywał w wodę 54 cysterny.

Zamek znajduje się na 124-metrowej skalistej górze. W czasach antycznych szczyt góry zajmował rzymski garnizon, który kontrolował całą dolinę oraz stanowił ważny punkt obrony przy konfrontacjach Rzymian oraz Sasanidów.

Obiekt powstał w IV wieku n.e. i używany był do VII wieku. Obejmował on obszar 6 ha i otoczony był murem liczący 1200 metrów.

Najbliższe źródło wody znajdowało się 8,5 km od zamku, tym samym sprowadzenie wody z tak dalekiego źródła, na takich terenach oraz w takim klimacie, po dziś dzień jest częściową tajemnicą dla naukowców. Głębokość kanału w niektórych miejscach wynosiła 1,5 m.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów