Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski łuk w Puli

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski łuk w Puli
Rzymski łuk w Puli

W Puli (Chorwacja) znajduje się dobrze zachowany rzymski łuk triumfalny, który oddawał cześć rodowi Sergia, a zwłaszcza Lucjuszowi Sergiuszowi Lepidusowi – trybunowi wojskowego w XXIX legionie, który brał udział w bitwie pod Akcjum w 29 roku p.n.e. Ród Sergia miał istotną pozycję w mieście.

Uważa się, że budowla powstała w latach 29-27 p.n.e. i znajdowała się w okolicach ówczesnej głównej bramy (Porta Aurea) rzymskiej kolonii Pietas Julia. Zachowana inskrypcja głosi, że obiekt powstał na zlecenie Salwii Postumy Sergii, żony wspomnianego Lepidusa. Na łuku wspomniano imiona małżeństwa oraz ojca i wuja Lepidusa: Lucjusza oraz Gajusza Sergiusza. W pierwotnej wersji na szczycie łuku znajdowały się rzeźby Lepidusa oraz starszych mężczyzn, znajdujących się po bokach.

Łuk zdobiony jest zachowanym fryzem, na którym dostrzec można Amory, girlandy oraz wizerunek byka.

Rzymski łuk w Puli

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów