Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski malunek ukazujący Herona

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski malunek ukazujący Herona
Rzymski malunek ukazujący Herona

Rzymski malunek ukazujący Herona – boga egipskiego – który utożsamiany był z Horusem i przypisywano mu role odnowiciela i opiekuna sprawiedliwości. Na obrazie Heron ukazany został w stroju rzymskiego żołnierza: ubrany w napierśnik, ochronne nagolenniki i pelerynę. Bóg ofiaruje kadzidło i składa płynną ofiarę obok kolumny podtrzymującej gryfa Nemezis, bogini boskiej zemsty.

Obiekt jest datowany na III wiek n.e. i znaleziony został w Egipcie. Ciepły klimat pozwolił się zachować drewnianemu panelowi razem z malunkiem po dzisiejsze czasy. Artefakt znajduje się w RISD Museum w Providence (USA).

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów