Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski nagrobek ukazujący Marka Fawoniusza Facilisa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski nagrobek ukazujący Marka Fawoniusza Facilisa
Rzymski nagrobek ukazujący Marka Fawoniusza Facilisa | Zdjęcie Jane Franklin

Rzymski nagrobek ukazujący Marka Fawoniusza Facilisa z XX legionu. Kamień wykorzystany do powstania nagrobka został sprowadzony z Francji, a miejsce pamięci mężczyzny powstało na zlecenie wyzwolonych niewolników Marka. Marek Fawoniusz Facilis był młodym centurionem i przedstawiony został z płaszczem i słynnym kijem (vitis), który był oznaką funkcji, narzędziem kary.

Jak twierdzą badacze, Facilis zapewne służył w Brytanii w roku 43 n.e. i brał udział w inwazji Klaudiusza. Obiekt datowany jest na lata 50-60 n.e.

Nagrobek odkryto w Colchester (Anglia). Jego grób został zniszczony w roku 60-61 n.e., kiedy królowa Boudika zniszczya Colchester. Pochówek obejmował prochy złożone w ołowianym naczyniu; w grobowcu złożono także szklane naczynie i ceramiczny kubek.

Artefakt znajduje się w Colchester and Ipswich Museums.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów