Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski orzeł z Silchester

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski orzeł z Silchester
Carole Raddato | Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Rzymski orzeł z Silchester wykonany jest z brązu i datowany jest na I-II wiek n.e. Obiekt został znaleziony w roku 1866 na terenie ośrodka Calleva Atrebatum w Silchester w Anglii. Obecnie znajduje się w Muzeum Reading.

Orzeł w czasie odkrycia był już uszkodzony, bez skrzydeł. Mierzy on 15 cm wysokości. Odkrywca Rav J.G. wierzył, że może to być orzeł legionowy, a ukryty został w lokalnym aerarium – skarbcu legionowym.

Współcześnie jednak naukowcy uważają, że obiekt nie miał żadnej większej funkcji i był finalnie już tylko kawałkiem metalu, przeznaczonym na przetworzenie. Ostatecznie jednak, obiekt zaginął po spaleniu się miejsca.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów