Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski orzeł z Silchester

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski orzeł z Silchester
Carole Raddato | Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Rzymski orzeł z Silchester wykonany jest z brązu i datowany jest na I-II wiek n.e. Obiekt został znaleziony w roku 1866 na terenie ośrodka Calleva Atrebatum w Silchester w Anglii. Obecnie znajduje się w Muzeum Reading.

Orzeł w czasie odkrycia był już uszkodzony, bez skrzydeł. Mierzy on 15 cm wysokości. Odkrywca Rav J.G. wierzył, że może to być orzeł legionowy, a ukryty został w lokalnym aerarium – skarbcu legionowym.

Współcześnie jednak naukowcy uważają, że obiekt nie miał żadnej większej funkcji i był finalnie już tylko kawałkiem metalu, przeznaczonym na przetworzenie. Ostatecznie jednak, obiekt zaginął po spaleniu się miejsca.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów