Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski teatr w Orange

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski teatr w Orange
Rzymski teatr w Orange

Rzymski teatr w Orange (południowa Francja), wybudowany we wczesnym I wieku n.e. Jest to jeden z najlepiej zachowanych teatrów rzymskich.

Budowla powstała w rzymskiej kolonii Arausio,  która posiadała pełną nazwę Colonia Julia Firma Secundanorum Arausio. Ośrodek został założony w roku 40 p.n.e. Decyzja o budowie teatru motywowana była potrzebą rozszerzania rzymskich wpływów i kultury na nowe terytoria. Na deskach teatru miały miejsce występy mimów, czytanie poezji i występy teatralne. Teatr został oficjalnie zamknięty w roku 391 n.e., gdyż w oczach chrześcijaństwa proponowane spektakle były niecywilizowane,

Współcześnie w teatrze odbywa się letni festiwal Chorégies d’Orange.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów