Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski teatr w Lizbonie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wizualizacja rzymskiego teatru w Lizbonie
Wizualizacja rzymskiego teatru w Lizbonie

Rzymski teatr w Lizbonie (w czasach rzymskich Olisipo) powstał we wczesnym I wieku n.e. Jego odkrycia dokonano w 1798 roku, po tym jak w 1755 miasto uległo zniszczeniu w wyniku trzęsienia ziemi. Jego pół-kolista konstrukcja idealnie wtapiała się we wzniesienie. Ze względu na swoje położenie obiekt był bardzo dobrze widoczny, zwłaszcza od strony rzeki Tag (Tagus).

Powód powstania teatru był oczywisty. Miał promować rzymską kulturę i stanowić symbol potęgi Rzymu. Teatr potrafił pomieścić nawet 4000 widzów. Środkowa część budowli: orchestra (półkolista strefa z siedziskami dla elity miasta); czy cavea (dolne trybuny) była wkomponowana w kamienne wzgórze. Lokalny kamień był wykorzystywany do budowy fundamentów, kolumn; był także malowany. Budowla była z pewnością w wielu barwach.

Teatr został wyremontowany w roku 57 n.e. Zostało to odnotowane na inskrypcji na ścianie tzw. proscaenium – ścianie która rozdzielała scenę od widowni.

Naukowcom udało się odkryć, że przed powstaniem teatru w tym miejscu znajdowały domostwa. Ślady konstrukcji sięgają II wieku p.n.e. Co więcej, na terenie teatru odkryto liczne obiekty, pozostałości ceramiki (sięgające także czasów przed-rzymskich). Są one dostępne do obejrzenia w Muzeum.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów