Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski teatr w Side

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski teatr w Side
Rzymski teatr w Side

Rzymski teatr w Side (południowa Turcja), który powstał w II wieku n.e. i był w stanie pomieścić 15 tysięcy widzów.

Budowla powstała na pozostałościach byłego hellenistycznego teatru. Teatr składał się ze sceny, podium o szerokości 6 metrów z bogatymi reliefami na ścianie czy orchestry. Z czasem sztuki teatralne straciły na popularności kosztem walk gladiatorów i pokazów dzikich zwierząt. W tym celu budowla została odpowiednio dopasowana dla tych rozrywek – wybudowano grubą ścianą oddzielającą widzów od orchestry.

W IV wieku n.e. scena stała się częścią murów, które poprowadzono przez miasto. W V wieku budowla została przekształcona w otwarty kościół.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów