Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski teatr w Side

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski teatr w Side
Rzymski teatr w Side

Rzymski teatr w Side (południowa Turcja), który powstał w II wieku n.e. i był w stanie pomieścić 15 tysięcy widzów.

Budowla powstała na pozostałościach byłego hellenistycznego teatru. Teatr składał się ze sceny, podium o szerokości 6 metrów z bogatymi reliefami na ścianie czy orchestry. Z czasem sztuki teatralne straciły na popularności kosztem walk gladiatorów i pokazów dzikich zwierząt. W tym celu budowla została odpowiednio dopasowana dla tych rozrywek – wybudowano grubą ścianą oddzielającą widzów od orchestry.

W IV wieku n.e. scena stała się częścią murów, które poprowadzono przez miasto. W V wieku budowla została przekształcona w otwarty kościół.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów