Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski żuraw

Rzymski żuraw (polyspastos)
Rzymski żuraw (polyspastos)

W antycznym Rzymie żurawie wykorzystywane były do prac budowlanych. Rzymski żuraw (polyspastos) obsługiwany był przez czterech mężczyzn po obu stronach maszyny. Żuraw był w stanie unieść nawet 3000 kg.

Po ulepszeniu i zastosowaniu pewnych modyfikacji mógł unieść nawet 6000 kg. Rzymska maszyna była zdecydowanie bardziej efektywna w porównaniu do swojego egipskiego pierwowzoru.

Przy budowie piramid w Egipcie do podniesienia 2, 5 tonowego kamienia potrzeba było 50 ludzi (50 kg na jedną osobę). Rzymski żuraw był niemal 60-krotnie efektywniejszy (3000 kg na osobę). Rzymscy inżynierowie byli w stanie także unieść do góry ciężary do 100 ton.

Źródła wykorzystane
  • Lynne Lancaster, Building Trajan's Column, 1999

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów