Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski żuraw

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski żuraw (polyspastos)
Rzymski żuraw (polyspastos)

W antycznym Rzymie żurawie wykorzystywane były do prac budowlanych. Rzymski żuraw (polyspastos) obsługiwany był przez czterech mężczyzn po obu stronach maszyny. Żuraw był w stanie unieść nawet 3000 kg.

Po ulepszeniu i zastosowaniu pewnych modyfikacji mógł unieść nawet 6000 kg. Rzymska maszyna była zdecydowanie bardziej efektywna w porównaniu do swojego egipskiego pierwowzoru.

Przy budowie piramid w Egipcie do podniesienia 2, 5 tonowego kamienia potrzeba było 50 ludzi (50 kg na jedną osobę). Rzymski żuraw był niemal 60-krotnie efektywniejszy (3000 kg na osobę). Rzymscy inżynierowie byli w stanie także unieść do góry ciężary do 100 ton.

Źródła wykorzystane
  • Lynne Lancaster, Building Trajan's Column, 1999

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów