Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie castellum Celemantia

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie castellum Celemantia
Rzymskie castellum Celemantia

Rzymskie castellum Celemantia na Słowacji, nad Dunajem. Castellum ciężko jest jednoznacznie zdefiniować. W źródłach opisywano je jako umocnienie, fort lub twierdzę, która w praktyce spełniała także zadanie wieży strażniczej.

Castellum to słowo powstałe jako zdrobnienie od castrum, czy obozu rzymskiego – tzw. „mały fort”. Wspomina o tym m.in. Wegecjusz: „I jeśli po drodze nie ma starych umocnień należy budować małe forty w odpowiednich miejscach, otoczone dużymi rowami, dla schronienia zarówno dla pieszych, jak i jezdnych, tak, aby konwoje były odpowiednio strzeżone”1.

Przypisy
  1. Wegecjusz, Epitoma rei militaris, III.8
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów