Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie castellum Celemantia

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie castellum Celemantia
Rzymskie castellum Celemantia

Rzymskie castellum Celemantia na Słowacji, nad Dunajem. Castellum ciężko jest jednoznacznie zdefiniować. W źródłach opisywano je jako umocnienie, fort lub twierdzę, która w praktyce spełniała także zadanie wieży strażniczej.

Castellum to słowo powstałe jako zdrobnienie od castrum, czy obozu rzymskiego – tzw. „mały fort”. Wspomina o tym m.in. Wegecjusz: „I jeśli po drodze nie ma starych umocnień należy budować małe forty w odpowiednich miejscach, otoczone dużymi rowami, dla schronienia zarówno dla pieszych, jak i jezdnych, tak, aby konwoje były odpowiednio strzeżone”1.

Przypisy
  1. Wegecjusz, Epitoma rei militaris, III.8
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów