Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie hasła na murach

Przykład rzymskiego graffiti na ścianie w Pompejach
Przykład rzymskiego graffiti na ścianie w Pompejach

Na rzymskich murach często pojawiały się napisy, które nierzadko nie różniły się założeniami od naszych. Oto kilka przykładów. Polityczne: „Rolnicy stawiają wniosek, by wybrać edylem Marka Kaselliusza Marcellusa”, imprezy:

„Polowania na dzikie zwierzęta, występy atletów! Będzie rozpryskiwana woda, będzie rozpięta zasłona! Niech żyje Majus, pierwszy obywatel miasta”, miłosne:”Fonticulus – Źródełko – swojej rybeńce najserdeczniejsze pozdrowienie” lub „Marek kocha Spendusę”, różne: „Powieś się, Korneliuszu. Samius” lub „Świntuchu! Podejdź do muru! jeżeli cię przyłapią, zostaniesz ukarany. Uważaj!”

Źródła wykorzystane
  • Winniczuk Lidia, Ludzie, zwyczaje i obyczaje starożytnej Grecji i Rzymu, PWN, Warszawa

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać, potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów