Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie kobiety nie posiadały unikalnych imion

Rzymskie popiersie kobiety
Portret fajumski ukazujący kobietę

Rzymskie kobiety nie posiadały unikalnych imion. Zwykle przejmowały żeńską formę nazwy familii rodziny. W ten sposób Julia pochodziła z domu Juliuszów, a np. córka Marka Tuliusza Cycerona nazywała się Tulia. To imię-nazwisko było pierwszym członem miana kobiety, a bardzo długo, aż do końca republiki, w zasadzie jedynym.

Gdy ojciec rodziny miał więcej córek, młodszej dodawano przydomek Minor („Młodsza”), innej Tertia („Trzecia”) i tak dalej kolejnymi liczebnikami.

Źródła wykorzystane
  • Koper Sławomir, Miłość i polityka. Kobiety świata antycznego, Warszawa 1997

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów