Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie popiersie datowane na okres dynastii julijsko-klaudyjskiej

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie popiersie datowane na okres dynastii julijsko klaudyjskiej
Rzymskie popiersie datowane na okres dynastii julijsko-klaudyjskiej

Rzymskie popiersie datowane na okres dynastii julijsko-klaudyjskiej (27 p.n.e. – 68 n.e.). Obiekt wykonany jest z marmuru i ukazuję mężczyznę w średnim wieku, być może nawet Sekstusa Pompejusza, syna Pompejusza Wielkiego i rywala Oktawiana Augusta oraz Marka Antoniusza w czasie wojny domowej.

Jak twierdzą specjaliści, artefakt został wykradziony z Pompejanum w Aschaffenburgu Niemczech przez amerykańskiego żołnierza w czasie II wojny światowej. Przypadkiem w 2018 roku odnaleziono rzeźbę w sklepie z używanymi rzeczami w Teksasie, która wystawiona była za 34,99 dolarów. Obiekt w 2023 roku ma pojawić się ponownie na ekspozycji w Aschaffenburgu w Niemczech.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów