Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie popiersie Julii Mamaei

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie popiersie Julii Mamaei
Rzymskie popiersie Julii Mamaei

Rzymskie popiersie Julii Mamaei, matki cesarza Aleksandra Sewera, który w chwili oficjalnego objęcia rządów miał zaledwie trzynaście lat (222 n.e.). W praktyce władza znalazła się w rękach jego matki Julii Mammei i wpływowej babki, Julii Mezy, które miały na niego duży wpływ.

Za swojego panowania Aleksander był miłym i grzecznym chłopcem wykonującym rozkazy i prośby matki. Nawet przychylni cesarzowi kronikarze twierdzili, że władca darzył swoją matkę zbyt wielkim szacunkiem i nie reagował na jej negatywne działania. Syn protestował, ale niezbyt umiejętnie i szybko wracał pod wpływy matki.

Aleksander wraz z matką został zamordowany dnia 21 marca 235 roku n.e. z rąk zbuntowanych żołnierzy. Śmierć Aleksandra oznaczała upadek dynastii syryjskiej (Sewerów) i początek wielkiego kryzysu III wieku w Imperium.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów