Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie „przejścia dla pieszych”

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie "przejścia dla pieszych"
Rzymskie "przejścia dla pieszych"

Na zdjęciu znajdują się rzymskie przejścia dla pieszych w Pompejach – bloki kamienne ułożone w poprzek ulicy. Są to pierwowzory dzisiejszej „zebry”.

Przeznaczenie tutaj jednak było zupełnie inne od współczesnych przejść przez ulicę. Ulice służyły nie tylko jako ciąg komunikacyjny, ale także jako system odprowadzania nadmiaru wody i ścieków. Bloki umożliwiały przejście na drugą stronę ulicy bez wchodzenia w nieczystości.

Co więcej, przerwy umożliwiały przejechanie wozom, ciągniętym przez konie. Po dziś dzień widać ślady kół od wozów, wyryte w kamieniu drogi.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów