Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie „przejścia dla pieszych”

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie "przejścia dla pieszych"
Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication

Na zdjęciu znajdują się rzymskie przejścia dla pieszych w Pompejach – bloki kamienne ułożone w poprzek ulicy. Są to pierwowzory dzisiejszej „zebry”.

Przeznaczenie tutaj jednak było zupełnie inne od współczesnych przejść przez ulicę. Ulice służyły nie tylko jako ciąg komunikacyjny, ale także jako system odprowadzania nadmiaru wody i ścieków. Bloki umożliwiały przejście na drugą stronę ulicy bez wchodzenia w nieczystości. Co więcej, przerwy umożliwiały przejechanie wozom, ciągniętym przez konie.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów