Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie ruiny Cerro da Vila

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pozostałości ruin w Cerro da Vila
Pozostałości ruin w Cerro da Vila

Rzymskie ruiny Cerro da Vila znajdują się w regionie Algarve, na południu Portugalii, w pobliżu obszaru nadmorskiego Vilamoura.

Rzymianie swoją obecność w tym regionie zaczynają w II wieku n.e., a zasiedlają go w I wieku p.n.e. Z czasem obszar Algarve wszedł w skład prowincji Luzytania, która podzielona była na trzy dystrykty: Balsa (obecne miasto Luz da Tavira), Ossonoba (obecne Faro) oraz Ciuitas ze stolicą w Cilpes (obecne Silves) lub w Lacobriga (obecne Lagos).

Cerro da Vila znajdowała się w Ossonoba i posiadała własny port. Rzymska willa złożona była z dwóch rezydencji (główna znajdowała się wzdłuż portu), łaźni, nekropolii, stacji solenia ryb. Z dwóch rezydencji i łaźni jedynymi pozostałościami są ścianki działowe, które wydzielały impluvium, atrium i tablinum.

Do naszych czasów przetrwały fragmenty mozaiki podłogowych.

Cerro da Vila po upadku Rzymu była użytkowana przez Wizygotów i Maurów.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów