Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie ruiny Cerro da Vila

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pozostałości ruin w Cerro da Vila
Pozostałości ruin w Cerro da Vila

Rzymskie ruiny Cerro da Vila znajdują się w regionie Algarve, na południu Portugalii, w pobliżu obszaru nadmorskiego Vilamoura.

Rzymianie swoją obecność w tym regionie zaczynają w II wieku n.e., a zasiedlają go w I wieku p.n.e. Z czasem obszar Algarve wszedł w skład prowincji Luzytania, która podzielona była na trzy dystrykty: Balsa (obecne miasto Luz da Tavira), Ossonoba (obecne Faro) oraz Ciuitas ze stolicą w Cilpes (obecne Silves) lub w Lacobriga (obecne Lagos).

Cerro da Vila znajdowała się w Ossonoba i posiadała własny port. Rzymska willa złożona była z dwóch rezydencji (główna znajdowała się wzdłuż portu), łaźni, nekropolii, stacji solenia ryb. Z dwóch rezydencji i łaźni jedynymi pozostałościami są ścianki działowe, które wydzielały impluvium, atrium i tablinum.

Do naszych czasów przetrwały fragmenty mozaiki podłogowych.

Cerro da Vila po upadku Rzymu była użytkowana przez Wizygotów i Maurów.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów