Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie ruiny w Troia w Portugalii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie ruiny w Troia w Portugalii
Rzymskie ruiny w Troia w Portugalii

Półwysep Troia, znajdujący się na południe od Setubal i Lizbony (Portugalia), pełnił bardzo ważną rolę w sektorze rybołówstwa w czasach rzymskich. Ośrodek funkcjonował do VI wieku n.e.

Centrum powstało zapewne w pierwszej połowie I wieku n.e. Handlowano głównie słynnym sosem garum oraz rybami, które były przewożone w soli.

Obfitość ryb i soli w tym obszarze spowodowała, że Troia była największym centrum przetwórstwa ryb w Imperium Rzymskim. Obecnie można podziwiać ruiny term z salami do kąpieli gorących i zimnych, dwu-piętrowe domy, nekropolię z kilkoma rodzajami grobów, czy wczesną-chrześcijańską bazylikę.

Rzymskie ruiny w Troia

Co ciekawe, w Troia w dalszym ciągu prowadzone są wykopaliska, które przynoszą nowe odkrycia.

Źródła wykorzystane
  • Zdjęcie ruin: Portugal Travel Guide

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów