Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie termy w Marsali

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie termy w Marsali
Rzymskie termy w Marsali

W północno-zachodniej części parku archeologicznego Lilybaeum znajdują się pozostałości po rzymskich termach z III-II wieku p.n.e. Archeolodzy natrafili także na ślady po starszej budowli defensywnej, na której nabudowano łaźnie.

Obecnie w parku archeologicznym widoczne są jedynie pozostałości po hypocaustum z praefurnium (piec do ogrzewania) – czyli systemie ogrzewania podpodłogowego. Termy z pewnością posiadały basen z gorącą wodą (caldarium) oraz ciepłą wodą (tepidarium).

Podłoga w łaźniach pokryta była małymi białymi kamyczkami (tesserae) oraz fragmentami płyt marmurowych – zachowały się jedynie małe fragmenty.

Obiekt znajduje się w Parco Archeologico di Lilibeo w Marsali (Sycylia).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów