Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie termy w Marsali

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie termy w Marsali
Rzymskie termy w Marsali

W północno-zachodniej części parku archeologicznego Lilybaeum znajdują się pozostałości po rzymskich termach z III-II wieku p.n.e. Archeolodzy natrafili także na ślady po starszej budowli defensywnej, na której nabudowano łaźnie.

Obecnie w parku archeologicznym widoczne są jedynie pozostałości po hypocaustumpraefurnium (piec do ogrzewania) – czyli systemie ogrzewania podpodłogowego. Termy z pewnością posiadały basen z gorącą wodą (caldarium) oraz ciepłą wodą (tepidarium).

Podłoga w łaźniach pokryta była małymi białymi kamyczkami (tesserae) oraz fragmentami płyt marmurowych – zachowały się jedynie małe fragmenty.

Obiekt znajduje się w Parco Archeologico di Lilibeo w Marsali (Sycylia).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać, potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów