Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie toalety publiczne

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Doły kloaczne - źródło wiedzy o Rzymianach
Doły kloaczne - źródło wiedzy o Rzymianach

Toalety publiczne występowały także w antycznym Rzymie, a wzmianki o tym mamy już z II wieku p.n.e. Nie wiadomo czy intencjonalnie, czy też przypadkowo, ale toalety z czasem stały się miejscem spotkań towarzyskich.

Długie siedziska z otworami nie gwarantowały dużej prywatności, jednak nie zniechęcało to Rzymian będących „w potrzebie”. W publicznej toalecie w Ostii nawet 80 osób mogło razem korzystać z przybytku i prowadzić rozmowy. Sama stolica posiadała ponad 140 publicznych toalet, z czego niektóre były całkowicie darmowe. Pozostała część mogła być odwiedzona jedynie za małą opłatą.

Zamiast papieru wykorzystywano naturalne, morskie gąbki (spongia), umieszczone na kijach, które po użyciu odkładano z powrotem do misy z wodą (żeby prawdopodobnie odmokły). W podłodze zwykle znajdowały się małe kanaliki ze świeżą wodą, która dostarczana była przez akwedukty. Toalety miały charakterystyczny wygląd z dużym otworem na przedzie, przez który można było włożyć kijek z gąbką.

Według Williama Mackenzie’a, miejsce gdzie zamordowany został Juliusz Cezar – w portyku teatru Pompejusza – powstała publiczna toaleta, z powodu hańby jakie to miejsce spotkało.

Źródła wykorzystane
  • Amulree Lord, Hygienic Conditions in Ancient Rome and Modern London, 1973
  • Casson Lionel, Everyday Life in Ancient Rome, 1998

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów