Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie żaluzje – jak Rzymianie chronili się od słońca i dbali o swoją prywatność?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zwęglone antyczne okiennice w Herkulanum
Zwęglone antyczne okiennice w Herkulanum | Zdjęcie: Jebulon / Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.

W dzisiejszych czasach powszechnym jest dbanie w swoich mieszkaniach o prywatność poprzez montaż plis, żaluzji czy zasłon w oknach. Dodatkowo w ten sposób można latem skutecznie zmniejszyć nagrzewanie się pomieszczeń. Jak się okazuje rozwiązania te znane były już w czasach antycznych.

Mieszkając w Italii, w dużym mieście, takim jak Rzym, niezbędnym było zapewnienie sobie odrobiny prywatności i ochłody. W tym celu w oknach wieszano materiał, który nierzadko moczono, aby zapewnić chłód w pomieszczeniu oraz skutecznie chronić się przed wpadającym przez okna kurzem oraz tumanami piasku, które wzniecane były przez konie i wozy na ulicach.

Z czasem w użyciu pojawiły się materiały, które można było zwinąć lub rozwinąć, w zależności od potrzeb – tym samym zrodziły się znane nam współcześnie i wciąż stosowane tzw. rolety rzymskie.

W niektórych domostwach montowano także drewniane okiennice, czego dowodem są zachowane i zwęglone obiekty w Herkulanum. Latem chroniły one przed nagrzewaniem wnętrza; zimą zatrzymywały ciepło. Dodatkowo okiennice zapewniały bezpieczeństwo, gdyż można było je zaryglować od środka i zapobiec kradzieżom.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów