Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Samospalenie praktykowano już w starożytności

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Giambattista Tiepolo, Śmierć Dydony
Giambattista Tiepolo, Śmierć Dydony

Samospalenie było sposobem odebrania sobie życia, które stosowane było od czasów antycznych. Najczęściej ukazywało ono odwagę nieszczęśnika oraz wyrażało swego rodzaju protest przeciwko niesprawiedliwości.

Już w mitologii rzymskiej Dydona – legendarna królowa i założycielka Kartaginy – dokonała samospalenia na wieść że jej ukochany Eneasz opuszcza miasto.

Historyk Euzebiusz wspomina z kolei wydarzenie z roku około 300 n.e., kiedy to prześladowani chrześcijanie podpalili pałac cesarza Dioklecjana w Splicie, a następnie rzucili się w ogień. Miał to być ponoć wyraz buntu i sprzeciwu wobec rygorystycznej polityki rzymskiej wobec chrześcijan.

Źródła wykorzystane
  • Stefaniecki Robert, Żywe pochodnie, "Gazeta Wyborcza", 7 lipca 2014
  • James Verini, A Terrible Act of Reason: When Did Self-Immolation Become the Paramount Form of Protest?, "The New Yorker", 16 maja 2012

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów