Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Scena podarowania wina cyklopowi Polifemowi

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Scene of giving wine to Cyclops Polyphemus
Scena podarowania wina cyklopowi Polifemowi

Rzymska mozaika podłogowa ukazująca jednego z mitologicznych cyklopów – Polifema. Polifem był synem Posejdona (Neptuna) i mieszkał na Sycylii. Na mozaice widzimy scenę podarowania wina cyklopowi przez Odyseusza.

Zgodnie z przekazem Homera w „Odyseji” był to sposób Odyseusza na ucieczkę z jaskini, której wyjście było zablokowane przez wieli głaz. Odyseusz najpierw upił cyklopa, a następnie go oślepił. Potem chcąc opuścić jaskinię on i jego towarzysze przywiązali się do podbrzuszy owiec, które zdołały opuścić jaskinię. Oślepiony cyklop jedynie gładził zwierzęta po grzbiecie, dając tym szansę Odyseuszowi na niepostrzeżoną ucieczkę.

Mozaika znajduje się w słynnej willi rzymskiej – Villa Romana del Casale na Sycylii.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów