Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Skąd „Abracadabra”?

Skąd "Abracadabra"
Skąd "Abracadabra"

Wyraz „abracadabra” po raz pierwszy pojawia się w Liber Medicinalis (znanej jako De Medicina Praecepta Saluberrima), książce medycznej pisanej wierszem po łacinie. Uważa się, że autorem mógł być Kwintus Serenus Sammonicus, uczony z dworu cesarza Septymiusza Sewera (panował w latach 193-211 n.e.) i Karakalli (209-217 n.e.). W rozdziale 51 autor zaleca, aby osoby cierpiące na malarię nosiły amulet zawierający wspomniany wyraz w formie trójkąta:

A – B – R – A – C – A – D – A – B – R – A
A – B – R – A – C – A – D – A – B – R
A – B – R – A – C – A – D – A – B
A – B – R – A – C – A – D – A
A – B – R – A – C – A – D
A – B – R – A – C – A
A – B – R – A – C
A – B – R – A
A – B – R
A – B
A

Siła amuletu miała cofać zabójczą chorobę i uleczać chorego. Po śmierci Serenusa Sammonicusa w grudniu 212 roku n.e. zaklęcie nadal było wykorzystywane w Imperium Rzymskim; m.in. amulet nosił sam Aleksander Sewer.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów