Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Skąd zwyczaj wrzucania monet do wody?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fontanna di Trevi
Fontanna di Trevi

Obecnie większość turystów przybywających do Rzymu wrzuca monety do Fontanny di Trevi, mając nadzieję na ponowny powrót do miasta. W antycznym Rzymie zwyczaj ten także występował, jednak związany był z świętowaniem urodzin Oktawiana Augusta

Odwiedzający miasto wrzucali drobne monety do tajemniczego Jeziora Kurcjusza, wypełniając ślub złożony na intencję jego zdrowia i pomyślności.

Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, Oktawian August, 57

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów