Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Skarb z Berthouville

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Skarb z Berthouville
Skarb z Berthouville | Zdjęcie: Marie-Lan Nguyen | Creative Commons Attribution 2.5 Generic

„Skarb z Berthouville” został odkryty przypadkowo przez francuskiego rolnika podczas orki w północnej Francji. Do odkrycia doszło w marcu 1830 roku i znaleziony skarb zawierał jedną z najbardziej imponujących kolekcji bardzo dobrze zachowanych rzymskich przedmiotów wykonanych ze srebra. Jest to trzecie takie wielkie znalezisko w historii.

Na skarb składało się wiele unikalnych artefaktów wykonanych głównie ze srebra, ale także innych wartościowych metali. Naukowcy ocenili, że pochodzą one z I-II wieku n.e. Cały skarb liczy 93 przedmioty, które łącznie ważą 25 kg. Wśród artefaktów można wyróżnić kubki, słoje, miski,  phiale – antyczne naczynie służące w czasie libacji.

Phiale
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Ponadto odnotować należy dwie srebrne statuetki. Jedna z nich wykonana jest ze srebra i przedstawia grecką nimfę Maję; druga o wysokości 60cm ukazuje boga handlu Merkurego.

Posąg Merkurego
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Pytanie jednak jakie się nasuwa to: kto był właścicielem tego skarbu. Naukowcy początkowo sądzili, że tak pokaźny zbiór cennych przedmiotów został zebrany dla celów rytualnych. Opcję tą jednak wykluczono, gdyż przedmioty pochodziły z różnych okresów.

Naukowcom udało się jednak odnaleźć inskrypcje na srebrnych kubkach do picia (scyphi) udekorowanych centaurami, nawiązującymi do kultu Dionizosa. Jak się okazało skarb należał do niejakiego Kwintusa Domicjusza Tytusa.

Po znalezieniu skarbu, archeolodzy na miejsce odkrycia przybywali jeszcze trzykrotnie: 1861, 1862 i 1986 roku. W czasie swoich prac wykopaliskowych odkryli pozostałości gallo-rzymskiego teatru i tajemniczej świątyni powstałej zapewne jako przybytek Merkurego.

Obecnie skarb z Berthouville znajduje się w Getty Villa w Malibu, w Kalifornii w USA. Tam też naukowcy prowadzą proces renowacji i badań w ramach kilkuletniego projektu.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów