Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

„Skarb z Fenwick”

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

„Skarb z Fenwick”
„Skarb z Fenwick”

W 2014 roku, podczas wykopalisk poprzedzających rozbudowę domu handlowego Williams and Griffin Fenwick przy High Street w Colchester odkryto rzymski skarb datowany na lata 60-te I wieku n.e. Z uwagi na miejsce odkrycia znalezisko określono mianem „Skarbu z Fenwick” (Fenwick Treasure).

Depozyt odnaleziono tuż pod warstwą popiołów, powstałą w wyniku spalenia rzymskiej Colonii Claudia Victricensis przez zrewoltowaną armię królowej Boudiki. Ukryto go w skrzynce zakopanej prawdopodobnie pod podłogą domu. W skład Skarbu z Fenwick wchodziła złota i srebrna biżuteria: dwie pary złotych kolczyków, pięć pierścionków, dwie złote i dwie srebrne bransolety oraz srebrna opaska, a także 26 monet.

Nie znamy właścicielki biżuterii, ale z pewnością nie przeżyła zdobycia miasta przez buntowników. Przyjmuje się, że mogła zostać zabita w „świętym gaju”, podzielając los innych bogatych rzymskich kobiet schwytanych przez armię Icenów.

Dr Philip Crummy, dyrektor Colchester Archaeological Trust  opisał odkrycie jako „o narodowe znaczeniu”, gdyż jest to największy zbiór rzymskiej biżuterii odkryty na terenie Brytanii. Całość eksponowana jest w muzeum na Zamku Colchester, wzniesionym na fundamentach dawnej Świątyni Klaudiusza.

Autor: Krzysztof Kaucz

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów