Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Sklepy starożytnych Rzymian

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Hale Trajana w Rzymie
Hale Trajana w Rzymie

Czym jest sklep i co się w nim robi chyba każdy wie. Może być za to zaskoczeniem dla niektórych, że sklepy istniały już w starożytnym Rzymie.

Rzymskie sklepy, które nazywały się tabernae1 były to w znacznej większości rodzinne biznesy, w których sprzedawcą był właściciel lub jego niewolnik. Co dość ciekawe, każdy sklep musiał posiadać swego rodzaju zezwolenie na handel określonymi produktami. Właściciel był zobligowany to pozwolenie wykuć i ustawić w widocznym miejscu. Rzymskie sklepy posiadały tak jak dzisiaj szyldy, chociaż były one znacznie mniejsze. Umiejscowione były głównie tuż nad wejściem do sklepu. Szyldy bywały drewniane, terakotowe lub marmurowe,. Każdy z tych rodzajów był wykonany w formie płaskorzeźby, ukazując przedmioty, które można nabyć w danym sklepie, lub coś co przedstawiało w symboliczny sposób szereg produktów możliwych do kupienia, np. koza oznaczała, że w tym sklepie kupisz kozi nabiał. Dodatkowo szyldy malowano na jaskrawe kolory, oczywiście celem przyciągania wzroku przechodniów.

Jednak by przyciągnąć większą grupę klientów właściciele rzymskich sklepów wywieszali także na ulicach coś co można dziś nazwać banerami.

Jakie produkty sprzedawano w takich sklepach?

Jak już wspomniałem kozi nabiał, ciekawostką jest, że twaróg zawijano w liście figowe. W winiarniach sprzedawano – niespodzianka – wino, jednak poza standardowymi istniały także specjalne bary winne. W nich klient wchodził z własnym naczyniem, wybierał rodzaj wina, następnie płacił potem sprzedawca nalewał zakupiony przez klienta rodzaj wina do jego naczynia2. Były również sklepy zielarskie, jak i rzeźnicy.
Istniały też, dziś już rzadko spotykane sklepy z materiałami, gdzie sprzedawano różnego rodzaju tkaniny takie jak wełna, len czy jedwab. Za to zarówno dziś jak i wtedy istniały sklepy jubilerskie, gdzie można było kupić to co dziś, czyli bransolety, pierścienie czy naszyjniki, a u garncarza zaopatrzyć się w naczynia.

Jednak najciekawszym rodzajem sklepu była perfumeria. Jakiego rodzaju perfum używali Rzymianie? Używali między innymi esencji z szafranu jak i pokruszonego tymianku, olejku palmowego, mięty, majeranku, oraz tzw. olibanum, rodzaju żywicy, która służyła zarówno jako kadziło, jak i bardzo ceniony rodzaj perfum.

Poza zwykłymi sklepami istniały także gospody, w których można było zjeść posiłek, menu było wystawione na zewnątrz, jak dzisiaj robią to restauracje.

Z pewnością na miano starożytnego centrum handlowego zasługuje pewna interesująca budowla tzw. Hale Trajana. Jest to budowla, składająca się z sześciu poziomów, gdzie znajdowały się sklepy, które oferowały rozmaite produkty.

Autor: Piotr Szuba
Przypisy
  1. Liczba pojedyncza - taberna
  2. Por. Alberto Angela, Imperium, wyd. Czytelnik Warszawa 2019, str. 261-262
Źródła wykorzystane
  • Alberto Angela, Imperium, Warszawa 2019
  • https://imperiumromanum.pl/spoleczenstwo/higiena-antycznych-rzymian/perfumy-antycznych-rzymian/
  • Wikipedia

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów