Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Sól – drogi towar w czasach rzymskich

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Sól rzymska
Sól rzymska

Sól w czasach rzymskich była niezwykle cennym towarem, głównie z racji na fakt, że stosowano ją do konserwacji żywności. To z kolei zachęcało władzę rzymską do nakładania dużych podatków na sól lub po porostu monopolizowania rynku. Pliniusz twierdzi, że rzymscy legioniści otrzymywali niekiedy żołd w formie przydziału soli. Stąd też obecnie powszechnie stosuje się w języku angielskim stwierdzenie „worth one’s salt”.

Angielskie słowo „salary” (pensja) wywodzi się od łacińskiego słowa salarium („żołd”), którym określano żołd legionistów, za który ci mogli kupić sól. Pliniusz Starszy uważa, że słowo salarium wywodzi się od wyrazu salarius, czyli sól. Twierdzi także, że w dawnym Rzymie żołnierze otrzymywali wypłatę właśnie pod postacią cennej soli.

Warto dodać, że w Italii znajdowała się droga Via Salaria, która ciągnęła się od Rzymu, od bramy Porta Salaria,  do Castrum Truentinum nad wybrzeże adriatyckie. Nazwę szlak ten zawdzięcza właśnie od soli, gdyż tędy Sabinowie sprowadzali sól. Morze Adriatyckie jest zbiornikiem o wyższym stopniu zasolenia, w porównaniu do Morza Tyrreńskiego, znajdującego się bliżej Rzymu.

Źródła wykorzystane
  • Pliniusz Starszy, Historia naturalna, XXI 41

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów