Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Śpiąca Ariadna na rzymskiej płaskorzeźbie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Śpiąca Ariadna na rzymskiej płaskorzeźbie
Śpiąca Ariadna na rzymskiej płaskorzeźbie

Rzymska marmurowa płaskorzeźba przedstawiająca śpiącą Ariadnę. Obiekt datowany na III-IV wiek n.e. Obiekt znaleziono w pozostałościach pałacu cesarskiego w kompleksie Gamzigrad (Felix Romuliana), w pobliżu Zaječar we wschodniej Serbii. Obecnie artefakt znajduje się w muzeum w Zaječar.

Zgodnie z mitem greckim, Ariadna pomogła Tezeuszowi opuścić labirynt po pokonaniu Minotaura, dzięki wykorzystaniu nici. Tezeusz porzucić miał śpiącą Ariadnę, którą finalnie zabrał ze sobą na Olimp Dionizos. Według innej wersji, Tezeusz zrobił to na rozkaz zakochanego boga.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów