Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Śpiąca Ariadna na rzymskiej płaskorzeźbie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Śpiąca Ariadna na rzymskiej płaskorzeźbie
Śpiąca Ariadna na rzymskiej płaskorzeźbie

Rzymska marmurowa płaskorzeźba przedstawiająca śpiącą Ariadnę. Obiekt datowany na III-IV wiek n.e. Obiekt znaleziono w pozostałościach pałacu cesarskiego w kompleksie Gamzigrad (Felix Romuliana), w pobliżu Zaječar we wschodniej Serbii. Obecnie artefakt znajduje się w muzeum w Zaječar.

Zgodnie z mitem greckim, Ariadna pomogła Tezeuszowi opuścić labirynt po pokonaniu Minotaura, dzięki wykorzystaniu nici. Tezeusz porzucić miał śpiącą Ariadnę, którą finalnie zabrał ze sobą na Olimp Dionizos. Według innej wersji, Tezeusz zrobił to na rozkaz zakochanego boga.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów