Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Sposób na zwiększenie liczby małżeństw

Rzymskie małżeństwo
Rzymskie małżeństwo

Kwintus Cecyliusz Metellus Numidyjski (Quintus Caecilus Metellus Numidicus), przywódca optymatów i przeciwnik Gajusza Mariusza, uważany był za człowieka energicznego, cieszącego się nieskazitelną opinią.

W 102 roku p.n.e. sprawował on urząd cenzora. W czasie piastowania stanowiska dążył do zwiększenia liczby urodzeń w rzymskim społeczeństwie. W tym celu namawiał mężczyzn do zawierania małżeństw. W swojej mowie przekonywał on, że z pewnością Rzymianie mogliby żyć bez żon. Jednak matka natura tak zaaranżowała życie, że mężczyzna nie może ani żyć komfortowo z nimi ani radzić sobie bez nich.

Tak przemawiał:

Jeżeli moglibyśmy […] żyć bez kobiet, wszyscy zrezygnowalibyśmy z tego kłopotu. Ale że natura tak pokierowała, że ani z nimi wystarczająco wygodnie, anie bez nich żadnym sposobem żyć nie można, należy raczej doradzać trwały związek niż przelotną przyjemność.

Aulus Gellius, Noce attyckie I, 6, 1, [w:] Hellada i Roma, Warszawa 1958

Inny pisarz z kolei twierdził:

Przywary kobiet należy albo tępić, albo znosić. W pierwszym przypadku żona staje się lepsza, w drugim ty sam staniesz się doskonalszy.

Aulus Gellius, Noce attyckie I, 6, 1, [w:] Hellada i Roma, Warszawa 1958

Źródła wykorzystane
  • Koper Sławomir, Miłość i polityka. Kobiety świata antycznego, Warszawa 1997

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów