Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Sposób na zwiększenie liczby małżeństw

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Płaskorzeźba ukazująca rzymskie małżeństwo
Płaskorzeźba ukazująca rzymskie małżeństwo

Kwintus Cecyliusz Metellus Numidyjski (Quintus Caecilus Metellus Numidicus), przywódca optymatów i przeciwnik Gajusza Mariusza, uważany był za człowieka energicznego, cieszącego się nieskazitelną opinią. W 102 roku p.n.e. sprawował on urząd cenzora. W czasie piastowania stanowiska dążył do zwiększenia liczby urodzeń w rzymskim społeczeństwie.

W tym celu namawiał mężczyzn do zawierania małżeństw. W swojej mowie przekonywał on, że z pewnością Rzymianie mogliby żyć bez żon. Jednak matka natura tak zaaranżowała życie, że mężczyzna nie może ani żyć komfortowo z nimi ani radzić sobie bez nich.

Tak przemawiał:

Jeżeli moglibyśmy […] żyć bez kobiet, wszyscy zrezygnowalibyśmy z tego kłopotu. Ale że natura tak pokierowała, że ani z nimi wystarczająco wygodnie, anie bez nich żadnym sposobem żyć nie można, należy raczej doradzać trwały związek niż przelotną przyjemność.

Aulus Gellius, Noce attyckie I, 6, 1, [w:] Hellada i Roma, Warszawa 1958

Inny pisarz z kolei twierdził:

Przywary kobiet należy albo tępić, albo znosić. W pierwszym przypadku żona staje się lepsza, w drugim ty sam staniesz się doskonalszy.

Aulus Gellius, Noce attyckie I, 6, 1, [w:] Hellada i Roma, Warszawa 1958

Źródła wykorzystane
  • Koper Sławomir, Miłość i polityka. Kobiety świata antycznego, Warszawa 1997

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów