Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Strach przed śmiercią

Klaudiusz
Klaudiusz

Rzymski obywatel Cecyna Petus był zamieszany w spisek (42 rok n.e.) przeciwko cesarzowi Klaudiuszowi. Skazany na śmierć przez cesarza, miał sam odebrać sobie życie. Wahał się jednak i nie mógł odważyć się, by zadać sobie śmiertelny cios. 

Wówczas jego żona Arria wyrwała mężowi miecz i wbiła go sobie w pierś – chcąc w ten sposób dodać mu odwagi. Przed śmiercią powiedziała: „Petusie, to nie boli” (Non dolet, Paete!).

Źródła wykorzystane
  • Pliniusz Młodszy, Listy, III 16

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów