Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Strigimentum – złuszczony naskórek, pot i olej

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Grecka rzeźba Apoksyomenos ukazująca atletę w trakcie oczyszczania skóry przy pomocy strigila
Grecka rzeźba Apoksyomenos ukazująca atletę w trakcie oczyszczania skóry przy pomocy strigila. Obiekt znajduje się w Museum of Apoxyomenos Mali Lošinj, Chorwacja

Antyczni Rzymianie w celu oczyszczenia skóry wykorzystywali narzędzie strigil. Ze skóry zdrapywali nie tylko oleje perfumowane, które nałożono na skórę, ale i pot oraz martwy naskórek.

Antyczni określali tę zdrapywaną mieszankę potu, oliwy i naskórka jako strigimentum w łacinie, a w grece gloios. W praktyce po przejechaniu strigilem po ciele, cały zgromadzony materiał zrzucano na podłogę lub ścianę. Co interesujące, niektórzy medycy wykorzystywali pozostałe strigimentum w tworzeniu maści.

Pliniusz Starszy napisał sporo o strigimentum i mówi, że Rzymianie wierzyli w jego właściwości lecznicze m.in. był stosowany w leczeniu stanów zapalnych, łagodzeniu obrzęków stawów, w leczeniu problemów z macicą, menstruacją, zmniejszaniu infekcji narządów płciowych czy łagodzeniu hemoroidów1.

Antyczne źródła wskazują także, że strigimentum było towarem, na którym zarabiano. Waleriusz Maksymus wspomina niejakiego Hybreas z Mylas, który znany był nie tylko ze swoich umiejętności oratorskich, ale i faktu, że był bliźniaczo podobny do niewolnika z miasta Kyme, który zbierał/sprzątał pozostałości w gimnazjonach2. O samym procederze wspomina jedna z zachowanych inskrypcji w gimnazjonie w Beroji (środkowa Bułgaria).

Strigimentum pozostałe po słynnych sportowcach i atletach mogło być najcenniejsze, a ludzie byli w stanie zapłacić za niego niemałe pieniądze.

Galen, medyk z II wieku n.e., twierdzi, że w gimnazjonach zbierano dwa materiały dla celów medycznych. Zdrapywano brud (rupos) ze ścian oraz mieszankę oliwy, potu i naskórka z podłogi (patos).

Przypisy
  1. Pliniusz Starszy, Historia Naturalna, 28.13
  2. Waleriusz Maksymus, Czyny i powiedzenia godne pamięci w dziewięciu księgach, 9.14
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów