Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Swastyka – symbol szczęścia i pomyślności

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Swastyka na rzymskiej mozaice ukazana wraz z ryba i napisem FELIX czyli szczęśliwy
Swastyka na rzymskiej mozaice ukazana wraz z ryba i napisem FELIX czyli szczęśliwy

Swastyka, w wyniku działań Hitlera i nazistowskich Niemiec, stała się symbolem nienawiści i segregacji rasowej. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że symbol  ? używany był już w czasach antycznych na całym świecie i miał zupełnie inne znaczenie.

Słowo „swastyka” pochodzi z sanskrytu i oznacza „przynoszący szczęście”. Swastyka jest symbolem religijnym, obecnym w większości kultur i religii świata. Także i w świecie greko-rzymskim swastyka była stosowana i często występowała w zdobnictwie i sztuce.

Na terenie obszaru Śródziemnomorskiego naukowcy odkrywają kolejne ukazania swastyki. Symbol ten występuje na mozaikach, freskach czy także na ścianach katakumb chrześcijańskich, np. w Rzymie. Często symbol ten pojawia się w towarzystwie napisów „ZOTIKO ZOTIKO”, co znaczy „Życie życia” lub „FELIX”, czyli „szczęśliwy”.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów