Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Swastyka – symbol szczęścia i pomyślności

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Swastyka na rzymskiej mozaice ukazana wraz z ryba i napisem FELIX czyli szczęśliwy
Swastyka na rzymskiej mozaice ukazana wraz z ryba i napisem FELIX czyli szczęśliwy

Swastyka, w wyniku działań Hitlera i nazistowskich Niemiec, stała się symbolem nienawiści i segregacji rasowej. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że symbol  ? używany był już w czasach antycznych na całym świecie i miał zupełnie inne znaczenie.

Słowo „swastyka” pochodzi z sanskrytu i oznacza „przynoszący szczęście”. Swastyka jest symbolem religijnym, obecnym w większości kultur i religii świata. Także i w świecie greko-rzymskim swastyka była stosowana i często występowała w zdobnictwie i sztuce.

Na terenie obszaru Śródziemnomorskiego naukowcy odkrywają kolejne ukazania swastyki. Symbol ten występuje na mozaikach, freskach czy także na ścianach katakumb chrześcijańskich, np. w Rzymie. Często symbol ten pojawia się w towarzystwie napisów „ZOTIKO ZOTIKO”, co znaczy „Życie życia” lub „FELIX”, czyli „szczęśliwy”.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów