Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Świątynia Mitry pod kościołem San Clemente

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Świątynia Mitry pd kościołem San Clemente
Świątynia Mitry pd kościołem San Clemente

Pod kościołem San Clemente w Rzymie, znajduje się świątynia Mitry z czasów rzymskich. To miejsce kultu zachowało się w prawie nienaruszonym stanie i jest jednym z najsłynniejszych zachowanych do naszych czasów.

Kult Mitry był niezwykle popularny wśród legionistów rzymskich; jednak był niedostępny dla kobiet.

Mitreum zostało odkryte w roku 1867. Pomieszczenie ma 9, 6 m długości i 6 m szerokości. po środku znajduje się ołtarz w kształcie sarkofagu, który posiada relief ukazujący najsłynniejszy motyw kultu Mitry – zabicie byka przez boga (tzw. tauroktonia). W sanktuarium znajdowało się także popiersie boga Sola w niszy, niedaleko wejścia, oraz figura Mithras petra generix („Mitra narodzony ze skały”). Zachowały się także fragmenty posążków, na których umocowane były pochodnie. Wspomniane elementy Mitreum znajdują się w sanktuarium po dziś dzień.

Naukowcy twierdzą także, że w Mitreum poza ceremoniami odbywały się także wspólne wieczerze.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów