Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Świątynia Mitry pod kościołem San Clemente

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Świątynia Mitry pd kościołem San Clemente
Świątynia Mitry pd kościołem San Clemente

Pod kościołem San Clemente w Rzymie, znajduje się świątynia Mitry z czasów rzymskich. To miejsce kultu zachowało się w prawie nienaruszonym stanie i jest jednym z najsłynniejszych zachowanych do naszych czasów.

Kult Mitry był niezwykle popularny wśród legionistów rzymskich; jednak był niedostępny dla kobiet.

Mitreum zostało odkryte w roku 1867. Pomieszczenie ma 9, 6 m długości i 6 m szerokości. po środku znajduje się ołtarz w kształcie sarkofagu, który posiada relief ukazujący najsłynniejszy motyw kultu Mitry – zabicie byka przez boga (tzw. tauroktonia). W sanktuarium znajdowało się także popiersie boga Sol w niszy, niedaleko wejścia, oraz figura Mithras petra generix („Mitra narodzony ze skały”). Zachowały się także fragmenty posążków, na których umocowane były pochodnie. Wspomniane elementy Mitreum znajdują się w sanktuarium po dziś dzień.

Naukowcy twierdzą także, że w Mitreum poza ceremoniami odbywały się także wspólne wieczerze.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów