Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Świątynie Jupitera i Izydy w Lutecji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Stella ufundowana przez flisaków z Parisium
Stella ufundowana przez flisaków z Parisium.

Gdy świat żyje niepowetowaną stratą, jaką jest pożar Katedry Notre Dame w Paryżu, warto wspomnieć, że w miejscu tym na przełomie I wieku przed i naszej ery na pewno znajdowała się świątynia Jowisza.

Wiemy to na podstawie inskrypcji ze stelli ufundowanej przez flisaków z Parisium (na zdjęciu) i dedykowanej Jowiszowi Najlepszemu i Największemu – Juppiter Optimus Maximus oraz Cesarzowi Tyberiuszowi, która obecnie znajduje się w termach rzymskich, czyli w Muzeum Cluny, a którą odnaleziono w okolicy katedry. Jako, że na terenie wyspy l’Ile de la Cite odnaleziono także pozostałości świadczące o kulcie Izydy, wiadomo, że w okolicy rozwijał się kult bogini. O kulcie tym mówią także świadectwa średniowiecznych mnichów. O Lutecji zamieszkiwanej przez lud Parisiów – Lutetia Parisiorum – wspomina już Juliusz Cezar w swych „Wojnach galijskich”.

Autor: Izabela Henning

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów