Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Świątynie Jupitera i Izydy w Lutecji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Stella ufundowana przez flisaków z Parisium
Stella ufundowana przez flisaków z Parisium.

Gdy świat żyje niepowetowaną stratą, jaką jest pożar Katedry Notre Dame w Paryżu, warto wspomnieć, że w miejscu tym na przełomie I wieku przed i naszej ery na pewno znajdowała się świątynia Jowisza.

Wiemy to na podstawie inskrypcji ze stelli ufundowanej przez flisaków z Parisium (na zdjęciu) i dedykowanej Jowiszowi Najlepszemu i Największemu – Juppiter Optimus Maximus oraz Cesarzowi Tyberiuszowi, która obecnie znajduje się w termach rzymskich, czyli w Muzeum Cluny, a którą odnaleziono w okolicy katedry. Jako, że na terenie wyspy l’Ile de la Cite odnaleziono także pozostałości świadczące o kulcie Izydy, wiadomo, że w okolicy rozwijał się kult bogini. O kulcie tym mówią także świadectwa średniowiecznych mnichów. O Lutecji zamieszkiwanej przez lud Parisiów – Lutetia Parisiorum – wspomina już Juliusz Cezar w swych „Wojnach galijskich”.

Autor: Izabela Henning

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów