Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Jakie sztuki lubili antyczni Rzymianie?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wizualizacja rzymskiego teatru w Verulamium (obecne miasto St Albans, Anglia) z około roku 180 n.e., autorstwa Alana Sorrella
Wizualizacja rzymskiego teatru w Verulamium (obecne miasto St Albans, Anglia) z około roku 180 n.e., autorstwa Alana Sorrella.

W dziele „Życie codzienne w Rzymie”  Jérôme’go Carcopino, autor pisze, że antyczni Rzymianie wybierali przede wszystkim dramaty o makabrycznej treści, pełnej grozy powodującej drżenie u widza.

Przykładem tej kategorii była „Uczta Tyestea”, opowiadająca o obłąkanej morderczyni własnego syna. Drugą kategorią często wybieraną są sztuki o zabarwieniu zmysłowym i przesiąknięte erotyką. To właśnie nimi łatwo było podniecić publiczność, która była bardzo podatna na erotyczne bodźce.

Tu nasuwa się ogromna liczba utworów o miłości nieszczęśliwej lub występnej, która potrafiła ogłupić, a nawet zdemoralizować. Należały do nich między innymi sceny kazirodztwa, jak to było u Kinyrasa i jego córki Myrrha’y. Pierwsza premiera sztuki miała miejsce w przeddzień zabójstwa Kaliguli. Kolejnym przykładem było przedstawienie o Pazifae, poddającej się pieszczotom byka.

Autor: Michał Zając
Źródła wykorzystane
  • Carcopino Jeorome, Życie codzienne w Rzymie w okresie rozkwitu cesarstwa, 1966

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów