Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Tablica z ustawą Lex Cornelia

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Tablica z ustawą Lex Cornelia
Tablica z ustawą Lex Cornelia

Tablica z brązu zawierająca oryginalny tekst ustawy Lex Cornelia z 81 roku p.n.e. z czasów Sulli, która zwiększała liczbę kwestorów do 20. Obiekt znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

Obiekt został znaleziony w Rzymie w XVI wieku wśród ruin Świątyni Saturna, u podnóża Kapitolu. Wciąż widać na tablicy dziury po gwoździach, którymi przymocowana była tablica do ściany.

Lex Cornelia została przedstawiona przed comitia tributa i miała na celu głównie dostosowanie administracji rzymskiej, do powiększającego się terytorium rzymskiego. Kwestorzy odpowiadali za gospodarowanie finansami publicznymi i towarzyszyli konsulom w trakcie działań wojennych.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów