Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Tablica z ustawą Lex Cornelia

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Tablica z ustawą Lex Cornelia
Tablica z ustawą Lex Cornelia

Tablica z brązu zawierająca oryginalny tekst ustawy Lex Cornelia z 81 roku p.n.e. z czasów Sulli, która zwiększała liczbę kwestorów do 20. Obiekt znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

Obiekt został znaleziony w Rzymie w XVI wieku wśród ruin Świątyni Saturna, u podnóża Kapitolu. Wciąż widać na tablicy dziury po gwoździach, którymi przymocowana była tablica do ściany.

Lex Cornelia została przedstawiona przed comitia tributa i miała na celu głównie dostosowanie administracji rzymskiej, do powiększającego się terytorium rzymskiego. Kwestorzy odpowiadali za gospodarowanie finansami publicznymi i towarzyszyli konsulom w trakcie działań wojennych.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów