Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Tabliczka z instrukcją dla zmarłego

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Tabliczka z instrukcją dla zmarłego
Tabliczka z instrukcją dla zmarłego

Na niezwykle ciekawe znaleziska archeolodzy natrafili na przestrzeni lat, na terenie całego obszaru Morza Śródziemnego m.in. Sycylii, południowej Italii, północnej Grecji czy Krecie. Mowa tutaj o tabliczkach z instrukcją dla zmarłych, które miały pomóc duszom w podróży w zaświaty.

Tego typu obiekty kładziono na klatce piersiowej, ręce lub ustach zmarłego w grobie. Krótki tekst ma charakter biletu z informacją o statusie zmarłego i wskazówce, gdzie ma też się udać dusza w świecie podziemnym.

Zdjęcie ukazuje obiekt, który datowany jest na IV wiek p.n.e. Złota tabliczka posiada inskrypcję w formie dialogu w języku greckim. Zmarły sugeruje, że jest spragniony i szuka dobrego źródła, z którego mógłby się napić.

– Jestem wyschnięty z pragnienia i umieram!
– Więc podejdź i napij się ze mnie, Wiecznie Płynącego Źródła po prawej stronie – jasny cyprys tam jest. Kim jesteś? Skąd pochodzisz?
– Jestem synem Ziemi i Rozgwieżdżonego Nieba. Ale moja rasa jest niebiańska1.

Wspomniane źródło ma być miejscem, skąd zmarły może napić się wody, która zachowuje wspomnienia.

Po zaspokojeniu pragnienia, dusza musi odpowiednio odpowiedzieć strażnikom podziemia, tak aby mogła zostać wprowadzona do świata podziemnego.

Co interesujące, odkryte tabliczki wielokrotnie się wzajemnie wykluczają i zmarły ma albo iść w lewo, albo w prawo; z kolei cyprys raz traktowany jest jako wskazówka, by nie pić ze źródła, a czasami jest właśnie dobrym miejscem. Jak widać więc sami antyczni Grecy nie wiedzieli do końca czego oczekiwać po śmierci.

Przypisy
  1. Własne tłumaczenie z języka angielskiego.
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów