Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Tessera – bilet rzymski do teatru czy żeton do gry?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Tessera z I wieku n.e
Tessera z I wieku n.e. Obiekt znajduje się w J. Paul Getty Museum

Do tej pory odkryto wiele przedmiotów, o wyglądzie żetonów, które sięgają czasów antycznego Rzymu. Naukowcy określają je terminem tesserae, a ich funkcja po dziś dzień nie jest w pełni zrozumiała. Na przedmiocie umieszczano wizerunek cesarza oraz numerację; wykonane były z gliny, kości lub kości słoniowej.

Jedna z hipotez zakłada, że tessera była ekwiwalentem biletu, który uprawniał do wstępu na np. igrzyska lub do teatru; zawierał numer wejścia do amfiteatru oraz rząd.

Inny pomysł zakłada, że władza rzymska rozdawała tesserae ludności (tesserae frumentariae i nummariae), które obywatele następnie mogli wymienić na zboże lub pieniądze. Najpopularniejszą jednak tezą, jest to że tesserae służyły do gry.

Źródła wykorzystane
  • William Smith, Dictionary of Greek and Roman
  • Wikipedia

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów