Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Thermopolium – antyczny uliczny bar

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Thermopolium w Pompejach
Thermopolium w Pompejach

Thermopolium był to antyczny uliczny bar, który dosłownie znaczy: „miejsce gdzie sprzedaje się (coś) ciepłego”. Tego typu miejsca był w miastach greckich lub rzymskich popularne wśród biedoty, której nie było stać na własną kuchnię. Współcześnie moglibyśmy takie miejsce określić jako „fast-food”.

Typowe thermopolium składało się z małej izby z wysuniętą długą kamienną / murowaną ladą. W takiej ladzie osadzone były gliniane słoje (dolia), w których umieszczano usmażone i przygotowane jedzenie. Strona frontowa lady była często zdobiona freskami. Świetne przykłady thermopolia znajdziemy w Herkulanum lub Pompejach.

thermopolium podawano przyprawione wino (calida), mięso, ser, soczewicę, orzechy i inne.

Zdjęcie z muzeum w Canterbury ukazujące thermopolium.
Autor: Marzena Łaska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów