Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Toga niepraktyczna

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska toga
Rzymska toga

Toga rzymska była formalnym ubiorem rzymskiego obywatela, która wyróżniała go spośród obcokrajowców i niewolników. Z ubiorem związana była symbolika i sposób reprezentacji Rzymianina. W ten sposób pokazywano swoją siłę, powagę, znaczenie oraz przywiązanie do racji stanu. Co ciekawe, ubiór ten nie był jednak zbyt praktyczny.

Latem, w ciepłe dni, w todze było nadzwyczajnie ciepło, z kolei zimą ciało marzło. Ponadto toga była uciążliwa ze względu na skomplikowany styl ubioru i trudno ją było utrzymać w czystości.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów