Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Tondo z rodziną Septymiusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Na zdjęciu widzimy drewniane, okrągłe tondo ukazujące: Septymiusza Sewera, jego małżonkę - Julię Domnę, oraz dwóch synów: Karakallę i Getę
Na zdjęciu widzimy drewniane, okrągłe tondo ukazujące: Septymiusza Sewera, jego małżonkę - Julię Domnę, oraz dwóch synów: Karakallę i Getę

Jedyny zachowany obraz uwieczniający rodzinę cesarską,  znaleziony w Egipcie; datowany na około 200 rok n.e. Na zdjęciu widzimy drewniane, okrągłe tondo ukazujące: Septymiusza Sewera, jego małżonkę – Julię Domnę, oraz dwóch synów: Karakallę i Getę.

Wszyscy członkowie rodziny cesarskiej są ubrani w ceremonialne szaty, a synowie wraz z ojcem trzymają w rękach berła ozdobione kamieniami szlachetnymi.

Charakterystyczne jest, że twarz Gety została z obrazu wymazana. Stało się to na skutek potępienia pamięci – damnatio memoriae, które nakazał Karakalla po zabójstwie brata w 212 roku n.e.

„Tondo Sewerów” jest jednym z kilku zachowanych przykładów malowidła panelowego z okresu starożytności. Dzieło ma średnicę 30, 5 cm.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów