Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Tondo z rodziną Septymiusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Na zdjęciu widzimy drewniane, okrągłe tondo ukazujące: Septymiusza Sewera, jego małżonkę - Julię Domnę, oraz dwóch synów: Karakallę i Getę
Na zdjęciu widzimy drewniane, okrągłe tondo ukazujące: Septymiusza Sewera, jego małżonkę - Julię Domnę, oraz dwóch synów: Karakallę i Getę

Jedyny zachowany obraz uwieczniający rodzinę cesarską,  znaleziony w Egipcie; datowany na około 200 rok n.e. Na zdjęciu widzimy drewniane, okrągłe tondo ukazujące: Septymiusza Sewera, jego małżonkę – Julię Domnę, oraz dwóch synów: Karakallę i Getę.

Wszyscy członkowie rodziny cesarskiej są ubrani w ceremonialne szaty, a synowie wraz z ojcem trzymają w rękach berła ozdobione kamieniami szlachetnymi.

Charakterystyczne jest, że twarz Gety została z obrazu wymazana. Stało się to na skutek potępienia pamięci – damnatio memoriae, które nakazał Karakalla po zabójstwie brata w 212 roku n.e.

„Tondo Sewerów” jest jednym z kilku zachowanych przykładów malowidła panelowego z okresu starożytności. Dzieło ma średnicę 30, 5 cm.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów