Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Trądzik u antycznych

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Hipokrates
Hipokrates

Któż z nas nie borykał się w wieku młodzieńczym z potocznie zwanymi „pryszczami”. Ten sam problem dotyczył również młodzieży antycznego świata.

Papirus Ebersa

Pierwsze wzmianki dotyczące trądziku, możemy spotkać w starożytnym Egipcie. W papirusie Ebersa (staroegipski papirus medyczny, pochodzący z ok. 1550 r p.n.e , w którym zawarto wiedzę na temat leczenia ziołami wszelkiego rodzaju krost, wrzodów, ran i obrzęków zapalnych). Egipcjanie na określenie trądziku używali terminu aku-t. Prawdopodobnie wyraz ten jest słowem źródłowym dla obecnej nazwy acne (trądzik). Egipcjanie zalecali stosowanie na tego typu zmiany preparaty pochodzenia zwierzęcego i miód.

Ojciec medycyny Hipokrates ((lekarz grecki ur. ok 460 p.n.e na wyspie Kos, zm. ok 377 p.n.e) był świadom istnienia tej choroby. Greckie słowo acme oznacza „punkt”, „pryszcz”. Arystoteles (filozof grecki ur. 384 p.n.e, zm. 322 p.n.e) bardzo szczegółowo wyjaśnił tę młodzieńczą przypadłość. Wszelkiego rodzaju choroby skóry uznawano za przejaw problemów wewnętrznych, które poprzez pory w skórze wychodzą na zewnątrz.

Trądzik nie „ominął” również młodzieży rzymskiej. Rzymianie znali go i leczyli. Zalecano kąpiele mineralne, bo wierzono, że pory skóry podczas gorącej kąpieli otwierają się i można je wtedy oczyścić roztworem z siarki. Aulus Cornelius Celsus, rzymski uczony i encyklopedysta (ur. 53 p.n.e., zm. ok. 7 n.e.) zalecał właśnie takie kąpiele w zachowanej pracy medycznej De Medicina. W 3 r. n.e. zauważył, że choroba ta związana jest z okresem dojrzewania.

W IV w. n.e. lekarz cesarza Teodozjusz zalecał chorym z trądzikiem, by wycierali „pryszcze” materiałem obserwując przy tym spadającą „gwiazdę”. Wtedy to według niego pryszcze powinny „powypadać z ciała”. Aetius, nadworny lekarz cesarza Justyniana, jako pierwszy użył słowa „trądzik” (acne), którego używa się obecnie w medycynie.

Aulus Cornelius Celsus

Galen (Claudius Galenus, ur. ok. 130 n.e. w Pergamonie, zm. ok. 216 n.e.), rzymski lekarz greckiego pochodzenia, anatom, filozof; jako jeden z najznakomitszych starożytnych lekarzy wywarł olbrzymi wpływ na rozwój nauk medycznych. Jako pierwszy na podstawie różnej konsystencji krostek sugerował stosowanie różnych preparatów. Dokonał podziału substancji leczniczych na maści, kremy, papki oraz płyny. Jednym słowem wprowadził kosmetykę do świata medycyny. Galen na łagodne zmiany zalecał miód oraz mieszankę na bazie mydła na cięższe zmiany.

Autor: Roger Rytter
Źródła wykorzystane
  • A. Kaszuba, Trądzik pospolity

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów