Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Tropaeum Alpinum

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Tropaeum Alpinum
Tropaeum Alpium

Kilka kilometrów od Księstwa Monako, na szczycie wysokiego na 486 metrów wzgórza, znajdują się imponujące pozostałości pomnika. Pomnik ów zwany Tropaeum Alpinum lub Tropaem Augusti (Trofeum Alpejskie / Trofeum Augusta) powstał około 6 roku p.n.e, na cześć zwycięstw dokonanych w kampaniach pomiędzy 16 a 7 rokiem p. n.e, przez cesarza Augusta nad plemionami alpejskimi.

Trofeum jest częściowo zrekonstruowane i ma 35 m wysokości. Na kwadratowej podstawie umieszczono rotundę która zawierała początkowo 24 kolumny w porządku toskańskim. Podtrzymywały one tryglifowy fryz. Nad nim znajdował się stożkowy postument na którego szczycie prawdopodobnie znajdował się posąg Augusta. Rotunda wraz z dachem i posągiem mierzyła prawdopodobnie 49 m. Do naszych czasów przetrwała tylko część okrągłej ściany i kilka kolumn.

Na cokole pomnika znajduje się w stanie fragmentarycznym inskrypcja wymieniająca wszystkie pokonane plemiona( było ich 45). Dzięki Pliniuszowi Starszemu znamy całość tekstu, bowiem zamieścił go w swoim dziele w Historii naturalnej.

Pomiędzy XII a XV wiekiem, trofeum przeznaczono na fortecę, a w obrębie jego murów mieszkańcy budowali domy. W 1705 roku podczas wojny pomiędzy Sabaudią a Francją – Ludwik XIV kazał zniszczenie wszystkich fortec jakie znajdowały się w tym regionie. Trofeum częściowo rozebrano a jego kamienie posłużyły jako budulec miedzy innymi pod budowę pobliskiego kościoła Świętego Michała.

W 1929 pomnik częściowo odrestaurowano dzięki sfinansowaniu przez Edwarda Tucka. W jego pobliżu powstało małe muzeum gdzie znajdują się antyczne fragmenty, gipsowe odlewy, fotografie i makieta przedstawiająca próbę rekonstrukcji trofeum.

Autor: Roger Rytter
Źródła wykorzystane
  • Alexandru Ș. Bologa and Ana-Maria Grămescu, Tropaeum Augusti (France) and Tropaeum Traiani (Romania): A Comparative Study

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów